Využijte nyní kredit až 8500 Kč na reklamy Google – zjistit více

Základní výrazy používané v online marketingu – II. část

Přinášíme pokračování série článků o základních pojmech používaných ve světe online marketingu. V následujícím textu budou vysvětleny pojmy PPC, CTR a konverze.

PPC (pay per click)

Zkratka PPC znamená pay per click, teda zaplať za klik. PPC představuje placenou formu reklamy ve vyhledávání, za kterou inzerent platí až v momentě, kdy mu na ni někdo klikne – tedy za zobrazení neplatíte nic, jenom za proklik uživatele na vaši stránku. PPC funguje jak ve vyhledávací, tak v obsahové síti. Co se týče vyhledávací sítě, PPC reklama se zobrazuje jenom uživatelům, kteří do vyhledávače zadali klíčové slovo, na které je nastavena. Proto je zde možné docela přesné cílení na konkrétní skupiny uživatelů. Výhodou PPC je také to, že lidé ve výsledcích vyhledávání často nerozlišují mezi reklamou a přirozenými výsledky vyhledávání – proto jestli je vaše reklama na první pozici ve vyhledávání, mnoho uživatel na ni automaticky klikne. Obsahová síť také otevírá možnost cílit na konkrétního uživatele – například dle zájmových webů, které navštěvuje apod. Nejvyužívanější PPC systémy v České republice jsou Google Ads, Seznam Sklik a ETARGET.

CTR (click through rate)

CTR, neboli click through rate představuje míru prokliku, která se vypočte následovně:

CTR v % = počet prokliků/počet zobrazení *100

A co vlastně CTR vyjadřuje? Prostřednictvím této proměnné můžeme zjistit přibližnou efektivitu placené reklamy. Hodnotu CTR nám většinou zobrazují PPC systémy vedle konkrétních kampaní, sestav, reklam či klíčových slov. Hodnota CTR závisí na konkrétním typu reklamy – nejmenší hodnoty dosahují bannerové reklamy, naopak větší hodnoty dosahují PPC reklamy ve vyhledávací síti.

Konverze

Konverze představuje určitou dokončenou činnost uživatele na webu. Právě dokončením dané činnosti se většinou z uživatele stane váš zákazník. Může se jednat o dokončení nákupu nebo objednávky, ale například i o odeslání kontaktního formuláře či přímo o telefonát. Výhodou konverzí, které probíhají přes web je, že je lze měřit. Nejefektivnějším způsobem měření konverzí je implementace kódu Google Analytics do vašeho webu.

Obsah článku

Další články
jak podporit prodej na eshopech
E-shopy

Podpora prodeje na e-shopu

Každý provozovatel e-shopu se již jistě někdy zamýšlel nad tím, proč a jak zvýšit prodej na svém webu. V tomto článku naleznete několik rad a postupů, které by Vám v tom mohli pomoct.

Číst více »
Sociální sítě

Firemní profil na Instagramu

Jednou z nejpopulárnějších sociálních sítí je v současné době i Instagram. V České republice má již více než milion uživatel, přičemž přibližně polovina z toho je aktivní na denní bázi.

Číst více »
Naše služby

Rychlý kontakt

Spojte se s námi! Rádi zodpovíme Vaše dotazy a poskytneme další informace.

Chcete info ihned? Zavolejte mi