Využijte nyní kredit až 8500 Kč na reklamy Google – zjistit více

Nová verze WordPress 5.5. – Eckstine

Začátkem srpna vyšla nová aktualizovaná verze WordPress 5.5. s názvem Eckstine. Jaké vylepšení přináší? Pojďme se společně podívat na to nejzajímavější.

Zabezpečení

Důležitou změnou je tzv. auto-update, který se týká pluginů a také samotné šablony. Nově bude tedy WordPress automaticky aktualizovat pluginy a šablony bez zásahu administrátora. Toto řešení by mělo pomoci zvýšit bezpečnost web stránek. Předejde používání zastaralých šablon a pluginů, které mohou obsahovat bezpečnostní díry, které útočníci používají k proniknutí do webu či jeho infikování. Vzhledem k tomu, že je (bohužel) poměrně běžné, že na webu najdeme i několik let staré verze pluginů a témat, je toto řešení obzvláště pro statické a jednodušší weby přínosem.

Auto – update však přináší i potenciální riziko. Tím je samotná aktualizace pluginů, která ne vždy musí proběhnout zcela v pořádku a v krajním případě může zapříčinit i nefunkčnost celého webu. Takovou chybu nebo “konflikt” pluginů pak může být docela náročné opravit. Rovněž může nastat například situace, že některé související pluginy nemají ještě dostupnou novou verzi a proto aktualizace jiného prakticky není možná – například používáte Woocommerce jako základ pro eshop a k tomu platební bránu od menšího developera, který své aktualizace vydává opožděně za Woocommerce (typicky i několik týdnů). Nejnovější verze Woocommerce, která se Vám sama aktualizuje, tedy nebude se starší verzí platební brány spolupracovat a problém je na světě.

SEO

Další nová funkce ve WordPressu 5.5. jsou tzv. sitemapy. Sitemapa pomáhá vyhledávačem objevit a procházet celý obsah webu – adresu (umístění). Sitemapy tedy nahrajeme například do Google Search Console a Google robot tím získá informace, které všechny URL adresy se na našem webu vyskytují a má je tedy prohledávat.

Sitemapy dosud generovaly různé pluginy na SEO jako například Yoast SEO a podobné. Od nejnovější verze WordPressu už ale nebude třeba jen za tímto účelem instalovat další plugin.

Rychlost webu

Skvělou novou funkcí je i tzv. lazy loading obrázků na webu. O co se jedná? Lazy loading je technika postupného načítání obrázků, kde webový prohlížeč načte obrázky jen těsně před tím, než k ním uživatel “doscrolluje”. V praxi tak může nastat situace, že větší či menší část stránky a obrázků prohlížeč uživateli vůbec nenačte (protože “doscrolluje” např. jen do poloviny stránky) a tím pádem je objem stažených dat menší = web je rychleji načten (a tím pádem i celkový dojem z rychlosti webu je lepší). Tato technika načítání tedy zvyšuje rychlost prvního načítání stránky, šetří data pro mobilní uživatele, umožňuje zpracovávat méně dat a tím pádem méně zatěžuje hosting, atd.

Vylepšení se dočkal také blokový editor, přibylo několik vylepšení a nových funkcí pro vývojáře a dalších bezpečnostních aktualizací.

Obsah článku

Další články
google search console
Google Search Console

Co je to Search Console?

Tento nástroj můžete znát pod jeho dřívějším názvem Google Nástroje pro webmastery. To také napovídá, komu je především určen. Jeho důležitost ale netřeba opomíjet ani z hlediska online marketingu.

Číst více »
Naše služby

Rychlý kontakt

Spojte se s námi! Rádi zodpovíme Vaše dotazy a poskytneme další informace.

Chcete info ihned? Zavolejte mi